DJECA I BORILAČKI SPORTOVI

Danas smo porazgovarali o djeci u borilačkim sportovima. I za tu temu Doktor ima značajno vlastito iskustvo, naime njegove tri kćeri od malena vježbaju borilačke sportove. Uz to kroz njegov Budokai centar kroz nekoliko desetljeća prošlo je na tisuće djece. Recite nam nešto, za uvod, o današnjoj temi.

Igra je nešto što je urođeno svim mladuncima u životinjskom svijetu, pa tako i čovjeku – igra je u funkciji razvoja duha i tijela. Zato je neophodno od najranije dobi početi vježbati. Borilački sportovi daju sve ono što daju gimnastika i atletika, a djeci je urođeno da komuniciraju sa okolinom kontaktom, udarcem i uhvatom. Borilački sport treba početi vježbati kad je dijete socijalizirano, a to je predškolska dob, s tim da treba raditi u adekvatnoj grupi (grupa vršnjaka). Ako se počne u dobi početka školovanja, to znači da se je već zakasnilo, jer je u to doba dijete “bombardirano” raznim aktivnostima, informacijama, obvezama…

Da li je dijete dobro uključiti bez izražene njegove želje za vježbanjem?
Ne. Treba ga privući, zainteresirati, motivirati za vježbanjem borilačkog sporta.

Kada ga uključiti u natjecanje?
Ako je natjecanje dio treninga, onda vrlo rano. Ako je cilj i svrha samo natjecanje, onda je to tragedija. Dijete želi pobijediti i preopterećeno je (i roditelji su tim opterećeni). Uvijek netko gubi, a nitko ne voli gubiti. Vrhunska stvar za djecu su kate, jer to je prezentacija umijeća, nema kontakata s protivnikom pa je bezbolno. Izgubiti u borbi i dobiti udarac može biti šok za dijete. Dok je natjecanje igra ona su prijatelji sa svojim vršnjacima. Odlasci na natjecanja su dodatna dobrobit za psihički razvoj djeteta.

Kaku dobrobit od vježbanja imaju djeca?
Djeca su mirnija, naučila sa slušati i čuti, gledati i vidjeti. Moraju učiti da bi u sportu bili dobri, dok uče – svi su dobri. Znaju sami djelovati. Ne puše, ne piju alkohol, nema ovisnika. Ako je netko tome sklon, a oslane u borilačkom sportu on se pozitivno mijenja.

Da li je lakše raditi s djecom ili odraslima?
S djecom! Imaju veliku snagu upijanja znanja. Ovisi o roditelju da li ima dovoljno strpljenja, vremena i želje da obuči dijete. Djeca su najzahvalniji učenici u klubu.

Kako ih zadržati na dugogodišnjem putu?
Tu samo roditelji mogu pomoći. Trebaju imati kontrolu odlaska na treninge, natjecanja, komunicirati s voditeljem kluba, pružiti podršku u trenucima krize koja je sastavni dio puta. S druge strane kvalitetnim programom kluba i radu u adekvatnim grupama, poste- penošću u radu i stalnim motivirajućim pristupom doprinjet ćemo da djeteu ne bude dosadno i da stalno vidi svoj napredak.

Pojasevi, majstorstvo djece?
Da li cete djetetu dati vozačku dozvolu? Majstor je ocjena da je netko sposoban kontrolirati svoju snagu i snaga svog protivnika. Da li dijete prije punoljetnosti ima takvu kontrolu? Ocjenu daje ispitivač, voditelj i na njemu je velika odgovornost. Dakle, treba imati dobni kriterij za majstora borilačkog umijeća, a to je punoljetnost. Koji je borilački sport podoban za koju dob? Nema razlike. Stvar je u sklonostima. Bitno da je obuhvaćen cjelokupan program psiho-fizičkog razvoja djeteta.